اخبار برگزیده

هفتمین روز هفنه دولت ، افتتاح پاسگاه محیط بانی مردق همزمان با هفته دولت پاسگاه محیط‌بانی «مردق» به منظور تشدید حفاظت از منطقه فسیلی و همچنین استقرار نیروی حفاظت فیزیکی در موزه صحرایی فسیل‌های مهره‌دار مراغه افتتاح شد.

شهنام اشتری مدیرکل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی مراغه در هفتمین روز هفته دولت پاسگاه محیط بانی مردق در شهرستان مراغه را افتتاح کرد. شهنام اشتری بهمراه فرماندار، معاونین فرماندار و بخشدار شهرستان مراغه در مراسم افتتاحیه پاسگاه محیط بانی مردق گفت : پاسگاه مزبور به مساحت 75 مترمربع و با اعتباری بالغ بر سه میلیارد و ششصد میلیون ریال احداث گردیده که مراسم کلنگ زنی آن در دهه فجر سال گذشته بوده است و هم اکنون خوشبختانه در طی 7 ماه و همزمان با هفته دولت به بهره برداری رسیده است.
در این مراسم غلامرضا زارع رییس اداره محیط زیست شهرستان مراغه در گفتگو ببا خبرنگار ایرنا بیان کرد: ساختمان این پاسگاه با ۱۵۰ میلیون تومان مشارکت مردمی و ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار سازمانی احداث شد و نیروی انسانی مورد نیاز آن نیز تامین شده است. 

به گفته وی منطقه فسیلی مراغه در مسیر مهاجرتی پستانداران دوران سوم یعنی مسیرهای مهاجرتی مابین اروپا، آفریقا و آسیای شرقی قرار دارد و گونه‌زایی جانوران فسیلی (پستانداران) در میوسن فوقانی نوار آذربایجان به خصوص در سایت مراغه بر اهمیت حفاظت از آن افزوده است.

وی اضافه کرد: تراکم بالای قطعات فسیلی در واحد حجم لنزهای فسیلی، پراکنش وسیع لنزهای فسیل مهره‌دار در مساحت حدود ۴۰ هزار هکتار، تنوع بالای گونه‌های جانوری موجود در لنزهای حفاری شده و دسترسی نسبتا آسان به لنزهای فسیل مهره‌دار نیز تشدید حفاظت از آن را اجتناب‌ناپذیر کرده است.

به گزارش ایرنا «منطقه فسیلی مراغه» به اذعان کارشناسان جزو پنج منطقه پراهمیت دارای فسیل مهره‌داران جهان به شمار می‌رود و با کاوش و استخراج نمونه‌های جدید سایت مراغه، می‌توان به معرفی بیش از پیش ظرفیت‌های جهانی رسید.
در این مراسم داوود اسدیان فرماندار مراغه نیز با ابراز خرسندی از این حرکت سازنده بیان کرد: وجود موزه صحرایی بعنوان یک ژئوسایت مهم می تواند نقش مهمی در معرفی ژئوپارک مراغه و جذب توریسم داشته باشد.

بيشتر